Rýchly sprievodca brúskami

Možno si niektorí pamätníci spomenú na sady náradia, ktoré sa za bývalého režimu dali dokúpiť k vŕtačkám Narex. Niektoré boli geniálne, niektoré vzbudzovali skôr smiech a pri niektorých sa len škaredo rozprávalo… Inžinieri Narexu totiž vsadili na nesprávneho koňa. Najuniverzálnejším nástrojom modernej dielne určite nie je vŕtačka, ale uhlová brúska.

Flexa, ako sa uhlová brúska bežne nazýva sa dá použiť na rezanie všetkých typov materiálov (áno, existujú aj rezné kotúče na drevo). Tie sa do flexy upevňujú tak isto, ako bežný rezný kotúč. Pozor však na ne! Do dreva sa pri otáčkach bežnej flexy zahryznú tak rýchlo, až netrénovaný človek utrpí psychický šok.

Okrem rezania a brúsenia dokážu uhlové brúsky aj odstraňovať hrdzu. V praktických testoch sa najlepšie osvedčili nástavce s oceľovými štetinami zatočenými do tvaru vrkôčikov. Takýto dredový nástroj dokáže hrdzu odstrániť rýchlo a kvalitne až na čistý kov.

Ale ani ďalšie nástavce nie sú na zahodenie. Na brúsenie starého dreva sa dá vynikajúco využiť nástavec, pripomínajúci rašpľu. Práca s ním ide tiež ako namydlený blesk.

Ak sa obzeráte po uhlovej brúske, možno sa vám hodia aj nasledujúce rady:

Štandardne sa uhlové brúsky delia podľa priemeru kotúča na 115 milimetrové, 125 milimetrové a 230 milimetrové.

Prvé dve sú určené na jednoduché, ľahké, prípadne precízne práce.

Ak chcete prerezať kus oceľobetónu, alebo vás čaká kladenie zámkovej dlažby a bude treba veľa, ale fakt veľa rezať, vyberte si radšej 230 milimetrovú brúsku.

Čo sa týka výkonu, všeobecne platí, že brúsky s výkonom do 700 wattov sú určené skôr na občasné (ak teda nechceme povedať jednorazové) použitie. Aj malé brúsky sa dajú kúpiť s výkonom až 1 700 wattov. Ale bezpečná hranica trvanlivej brúsky začína niekde pri 1000 wattoch.

Veľké 230 milimetrové brúsky je vhodné kupovať s výkonmi od 2 200 wattov. Pri týchto brúskach je vhodné vyberať si modely s postupným nábehom otáčok. Jednorazový nábeh môže spôsobovať vypadávanie slabších ističov a brúsenie sa tak zmení na nechcenú grotesku a preteky k ističu.

Ďalšie vítané funkcie sú regulácia otáčok, antivibračná rukoväť, či zmena uhlu zadnej rukoväte.