Pomôže vám PZP pri krádeži vozidla?

Všetci to poznáme. Občas zaparkujeme naše auto tak šikovne, že ho proste nevieme nájsť, chytí nás jemná panika a potom ho našťastie objavíme. Čo však robiť v prípade, že naše parkovacie miesto zíva prázdnotou a my sme si istí, že práve tam sme auto nechali? Po tom, čo predýchame jemný infarkt sa musíme zmieriť s krutou realitou, naše auto niekto ukradol. Otázkou je –  čo teraz?

Ako správne postupovať v prípade krádeže nášho vozidla?

Prvým krokom je zachovať chladnú hlavu. Pohotové konanie, môže minimalizovať škody a zvýšiť šance, že sa nám naše auto vráti. Je dôležité uistiť sa, že naše parkovanie bolo v súlade so zákonom a teda nás neodtiahli. Následne je dôležité okamžite kontaktovať políciu s čo najpresnejším opisom situácie. Ak ste si v aute nechali peňaženku alebo doklady, je nutné ich všetky okamžite zablokovať. Nezabúdajme, že poistenie auta zahrňuje telefonickú asistenčnú službu, jej využitie nám môže ušetriť čas a aj peniaze.

Ako veľmi je moje auto náchylné na krádež?

Vozidlá v bratislavskom kraji sa kradnú najviac, naopak banskobystrické autá sú v policajných rebríčkoch posledné. Zlodeji sa najviac zameriavajú na značky Škoda a Volkswagen pri čom až 8 z 10 najkradnutejších áut sú práve tejto značky. Svojej negatívnej popularite vďačia najmä tomu, že sú veľmi rozšírené a preto je lukratívne ich ukradnúť a rozobrať na náhradné diely. Taktiež je dôležité spomenúť, že staršie autá sú kradnuté častejšie ako nové, najmä vďaka tomu, že systém ich zabezpečenia nie je až taký komplexný.  Bohužiaľ z toho vychádza aj štatistika objasnených prípadov, ktorá sa pohybuje okolo 25% a aj preto je dobré, mať svoje auto poistené. Takže jazda na Škoda Octavia alebo Volkswagen Passat na bratislavských značkách bez poistenia proti krádeži je jednoznačná hra s ohňom.

Sme v prípade krádeže chránení povinným zmluvným poistením?

Povinné zmluvné poistenie a jeho základné balíky neobsahujú ochranu proti krádeži. Tieto prípady ošetruje až pripoistenie alebo súčasť havarijnej poistky. V prípade PZP funguje pripoistenie jednoducho, iba sa pridá k splátke, ktorú platíme. Finančné plnenie sa počíta z aktuálnej trhovej hodnoty uznanej znalcom bez vopred dohodnutej spoluúčasti, ktorá sa pohybuje buď v percentuálnych hodnotách medzi 10-15% alebo fixnej finančnej čiastke od 200-400€.

Ako svoje auto pripoistím proti krádeži?

Najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom je využitie  kalulačky pre výpočet PZP online. Ide o webový nástroj, ktorý na základe jednoduchého formulára o vás a vašom vozidle nájde tie najvhodnejšie ponuky pre vás a vaše auto. Následne jednoducho získate pripoistenie z pohodlia domova, ktoré bude platné okamžite, keďže všetky potrebné dokumenty dostanete na e-mail.