Poistenie auta v zahraničí: postačí zelená karta?

Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné pre každého majiteľa motorového vozidla. To platí nie len u nás, na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ako je to ale pri cestovaní do zahraničia? Postačí PZP poistenie zo Slovenska?

Spôsobiť škodu sebe či ostatným počas zahraničných ciest je veľmi nepríjemná situácia, s ktorou je však vždy potrebné vopred počítať. V opačnom prípade by sa vám to mohlo nepekne vypomstiť, nielen z finančného hľadiska, ale aj v podobe mnohých obštrukcií a doťahovačiek.

To čo platí na Slovensku nemusí platiť v zahraničí

Poistenie auta v zahraničí býva obvykle súčasťou PZP poistenia. Pri uzatvorení vášho PZP dostanete bielu a zelenú kartu, ktorou sa pri kontrole preukazujete policajnej hliadke. Biela kartička slúži ako doklad o platnosti PZP na území Slovenskej republiky, zelená potvrdzuje platnosť vášho PZP poistenia v zahraničí. Poistenie však nie je platné vo všetkých krajinách sveta.

Územný rozsah platnosti vášho zákonného poistenia si môžete skontrolovať na zadnej strane zelenej kartičky, kde sú vypísané všetky členské krajiny zelenej karty alebo na internete. Tento zoznam by ste si mali skontrolovať pred každou cestou do zahraničia, aby ste si boli istý, že vaše poistenie platí aj v krajine, do ktorej plánujete vycestovať.

Výber poistenia do zahraničia

Pokiaľ vám končí povinné zmluvné poistenie a plánujete si uzavrieť nové, pozornosť by ste mali venovať najmä týmto aspektom:

  • Územný rozsah platnosti PZP
  • Zoznam členských štátov zelenej karty
  • Kvalita asistenčných služieb
  • Aké riziká poistenie pokrýva

Už pri výbere poistenia by ste mali skúsiť predpokladať, v ktorých krajinách sa môžete počas roka s vašim vozidlom ocitnúť. Pri výbere územného rozsahu a vyššie spomenutých aspektov vám pomôže porovnanie PZP online. Zadaním všetkých informácií do PZP kalkulačky dostanete najvýhodnejšiu možnú ponuku, z hľadiska ceny, asistenčných služieb, bonusov, pokrytia rizík aj územného rozsahu platnosti PZP poistenia.