Mýty a fakty o hracích automatoch

Keď príde reč na hazardné hry, určite nám dáte za pravdu, že hranie hracích automatov je síce jednoduché, no neexistuje rýchlejší spôsob, ako prísť o svoje peniaze. Stalo sa Vám už, že ste sedeli v herni a hypnoticky sledovali progresívne jackpoty? Ide o to, že pozorujete rýchlorastúce číslo na malej obrazovke automatu. Každý hráč túži, aby sa mu aspoň raz v živote podarilo rozbiť sumu jackpotu. V súvislosti s automatmi však koluje aj veľa mýtov. Nie všetko, čomu hráči veria, je pravdivé. V nasledujúcich riadkoch si posvietime na najčastejšie nezmysly v tejto súvislosti.

Naprogramovanie hracích automatov

Aj Vy si myslíte, že automaty sú naprogramované tak, aby sa cyklus vyplácania výhier opakoval? Veríte, že síce môže obsahovať tisíce spinov, no akonáhle sa kolotoč pretočí, poradie sa začne kopírovať? Musíme Vás vyviesť z omylu, pretože táto predstava sa vôbec nezakladá na pravde. Každý spin je náhodný a nezávislý na predchádzajúcich spinoch. Zvykne sa tiež hovoriť o tom, že automaty sú naprogramované tak, aby neboli stratové, a teda dokážu dohnať vyplatené odmeny zarobením si na seba. Keď padne jackpot, potom sa dlhšiu dobu nič nedeje. Ak teda hráč na niektorom automate práve vyhral, neoplatí sa sadať si zaň. Ani toto nie je pravda. Ako už bolo spomenuté, spiny sú nezávislé na sebe. Šance sú na každom stroji a pre každého rovnaké. Nezáleží na tom, kedy padol posledný jackpot, alebo aká vysoká odmena bola vyplatená, pretože o hodinu, deň či týždeň môže padnúť znova.

Ovládanie automatov na diaľku

Akousi hráčskou paranojou medzi milovníkmi hracích automatov je i predstava, že zamestnanci kasína ovplyvňujú výsledok hry na diaľku. Áno, v súčasnej dobe sa skutočne experimentuje s diaľkovými ovládačmi, existujú však predpisy na ochranu proti zneužitiu. Napríklad v Nevade nemôže byť stroj riadený na diaľku, pokiaľ nestál nečinne aspoň štyri minúty. Ale i po uplynutí tohto času sa na obrazovke zobrazí, že niekto riadi zariadenie ovládačom. Drvivá väčšina automatov však ešte stále funguje na starom princípe, a teda akékoľvek zmeny sú možné iba po fyzickom otvorení stroja.

Hráčske karty

Mnohí hráči sa domnievajú, že automaty v kasínach je možné ovplyvňovať použitím či nepoužitím hráčskej karty. Sú toho názoru, že stroje zaplatia viac, ak hráčsku kartu nepoužijete. Skutočnosť je však taká, že mechanizmus, ktorý zaznamenáva výsledok hry, nerozoznáva, či ste kartu použili alebo nie. Šance sú preto rovnaké. Nezmyslom je tiež myslieť si, že ak nebudete používať hraciu kartu, svoju výhru nebudete musieť zdaňovať. Nutnosť zdaňovať peňažné aj nepeňažné výhry má takmer každý hráč. Pokiaľ však vyhraná suma nepresiahne 350 €, zdaňovať ju nemusíte. V prípade, že ste peňažnú sumu vyhrali na území Slovenskej republiky, o zdaňovanie sa postará prevádzkovateľ hry.

Vhodné miesto a čas

Medzi milovníkmi hracích automatov koluje napríklad aj to, že zariadenia umiestnené pri vstupných dverách vyhrávajú častejšie než tie, ktoré sú zastrčené niekde v rohu. Majitelia kasín sa však tomu smejú a pokladajú to za ďalší mýtus. Vzťah medzi umiestnením automatu a Vašou šancou na výhru je mizivý. Nejeden hráč sa tiež spolieha na to, že v dopoludňajších hodinách v bežnom pracovnom dni je pravdepodobnosť výhry vyššia ako večer, prípadne behom víkendu. Kasína majú záujem na tom, aby s k ním hráči vracali, preto sa neuchyľujú k takýmto podrazom. Šance na výhru sú vždy rovnaké, či už hráte v malej zadymenej krčmičke alebo v luxusnom kasíne v Las Vegas.

 

Veríme, že hazardu neholdujete, no v prípade, že sa z času na čas rozhodnete poštekliť šťastie, je dobré vedieť, ako to funguje. Prajeme veľa šťatia!

Autorské právo: lsantilli / 123RF Reklamní fotografie