Aké osvetlenie vyžadujú vaše izby?

Správne svetlo vo vašej domácnosti vo veľkej miere ovplyvňuje nielen vaše zdravie a celkovú atmosféru, ale je zároveň aj silným štýlotvorným prvkom. Každá miestnosť má však v osvetľovaní svoje špecifiká. Viete, aké sú základné pravidlá pri inštalovaní svietidiel v jednotlivých izbách?

  • Kúpeľňa – pozor na vodu

Čo sa týka osvetlenia má kúpeľňa oproti ostatným miestnostiam jedno výrazné špecifikum – pri výbere kúpeľňových svietidiel musíte dbať v prvom rade na bezpečnosť. Zvýšená vlhkosť a styk s vodou vás nútia hľadať svietidlá s minimálnou hodnotou kódu IP 44 (stupeň krytia pred vniknutím vody a nebezpečným kontaktom). V bezprostrednom okolí vane najlepšie žiadne svietidlo neumiestňujte, ak tak len kusy na to určené. Centrálne stropné svietidlo doplňte o nástenné nad zrkadlom, keďže je dobré svetlo potrebné pre rannú a večernú hygienu. Vyberte si kvalitné kúpeľňové svietidlá na www.profisvietidla.sk a postarajte sa o bezpečný a trendy vzhľad tejto miestnosti.

  • Kuchyňa – viac zdrojov svetla

Väčšina ľudí si neuvedomuje, aké nebezpečné miesto je kuchyňa. Horúca para, hrnce, ostré nože – chvíľka neopatrnosti alebo zlej viditeľnosti môže znamenať zdravotný úraz. V kuchyni by ste teda vždy mali mať viac zdrojov svetla i typov kuchynských svietidiel. Centrálne stropné svietidlo v strede izby nestačí. Osvetlenie pracovnej dosky – napríklad pomocou praktických LED pásikov – je nutnosťou, rovnako ako osvetlenie jedálenského stola. Napríklad štýlovým závesným svietidlom Massive.

  • Obývačka – v kurze je nepriame osvetlenie

Súčasný trend v interiérovom osvetľovaní uprednostňuje v miestnostiach určených na oddych a relax nepriame osvetlenie. Svetlo z lustru alebo z iného centrálneho stropného svietidla pri ňom nie je namierené priamo do izby, ale smerom nahor, do stropu, odkiaľ sa odráža a mäkko rozlieva do miestnosti. Dajte si preto záležať na výbere štýlového lustra, ktorý bude vkusne ladiť s dizajnom miestnosti. Doplňte ho však o stojaciu lampu pri obľúbenom kresle, v ktorom si čítate, a malú stolnú lampu v blízkosti televízora. Vaše oči tak nebudú trpieť ani pri činnostiach, pri ktorých ich večer namáhate, ako čítanie a pozeranie TV v tmavej miestnosti.

  • Pracovňa – maximalizujte produktivitu

Pri nesprávnom osvetlení sa skôr unavíte, dlhodobo si ničíte zrak a efektivita vašej práce klesá. Produktívna pracovňa by mala mať určite jedno centrálne svietidlo – napríklad luster alebo závesné svietidlo, dobrú stolnú lampu umiestnenú oproti vašej dominantnej ruke, a zopár nástenných svietidiel v prípade väčšej miestnosti pre dokonalý rozptyl svetla. Zlaďte všetky prvky osvetlenia v jednom štýle a vyberte si niektoré z elegantných svietidiel Globo.