Aké svadobné obrúčky sú tie naj?

Výber obrúčok patrí k jednej z najzávažnejších predsvadobných udalostí. Kde ich kúpiť, za koľko a v neposlednom rade väčšina párov rieši, z akého kovu budú ich vytúžené svadobné obrúčky.

Čo všetko je dobré pred touto náročnou kúpou zvážiť? Ako kúpiť a „neprehlúpiť“?

 

Obrúčky zo zlata

Zlato je večný kov, ktorý nevychádza z módy. A tak sa aj klasické zlaté šperky neustále tešia veľkej obľube. Nečudo, že väčšina párov siahne pri výbere obrúčok práve po zlate. Avšak, ani to ešte nie je konečnou voľbou, dôležité je si vybrať odtieň zlata, ako aj veľkosť karátov zlatých prsteňov.

Štandardne sa volia 14-karátové obrúčky, niektorí však siahnu do vrecka hlbšie a zadovážia si rýdzejšie 18-karátové zlato. Predsa len, obrúčky nosíme celý život, mnohí dennodenne, takže z čím kvalitnejšieho zlata sú zhotovené, tým sú odolnejšie a menej náchylné na poškodenia.

Pokiaľ ide o farbu zlata, aktuálne sú najpopulárnejšie dámske prstene z bieleho zlata, ktoré je veľmi trendy. Niekedy sa však môže stať, že obrúčka z bieleho zlata časom zožltne, a to málokoho poteší.

 

Overte si kvalitu bieleho zlata

Kedy hrozí takéto riziko? Buďte skutočne obozretní, kde nakupujete Vaše obrúčky, voľte overené klenotníctva, nech sa nestane, že po svadbe obrúčky stratia lesk, prípadne nepekne zmenia farbu. Toto je veľmi častým neželaným javom najmä pri tých lacnejších prsteňoch, ktoré sú vyrobené z menej kvalitného zlata, prípadne vôbec nejde o biele zlato, ale len o povrchovú farebnú úpravu prsteňa.  To znamená, že na jeho povrch bola elektronicky nanesená tenká vrstva ródia. Predajcovia šperkov sa síce bránia tvrdením, že ródium dodáva šperkom žiarivý a dlhotrvajúci vzhľad, avšak v tomto prípade je pravda len polovičná. Áno, ródium skutočne dodá Vašim obrúčkam zvýšený lesk, ale dlhotrvajúci vzhľad už nie.

Veľkou nevýhodou ródiovaných šperkov je ich zvýšená starostlivosť, nakoľko pri opakovanom kontakte s vodou či potom menia svoju farbu.

Na to všetko by Vás však mali upozorniť priamo v predajni. A ak Vás neupozornia, pýtajte sa. Nech nekupujete mačku vo vreci a Vaše svadobné obrúčky Vám robia radosť veľa, veľa rokov.