Pánske svetre – pred nákupom sa uistite, či má úplet dobrú hrúbku

Sveter, ktorý je nevyhnutným kúskom najmä v chladnom zimnom počasí, je hrejivý, nadčasový a komfortný na nosenie. Výhodou je, že sa dodáva v niekoľkých modeloch pre mužov, ženy a deti. Základom však je, aby ste uprednostnili kvalitu pred kvantitou, v opačnom prípade by vás mohol sveter dráždiť. Nákup sa zdá byť jednoduchý, ale je potrebné zohľadniť niekoľko prvkov, aby ste našli ideálny pánsky sveter bez kompromisov. Pýtate sa, ako na to? Nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi riadkami a hor sa do nakupovania!

Pred výberom si ujasnite to, aký štýl svetru hľadáte

Pánske svetre dnes nájdeme na trhu v rôznych strihoch, keďže je dôležité, aby ladil s akýmkoľvek outfitom. Roláky sú typické tým, že obopínajú siluetu postavy, a je možné ich zladiť skôr s formálnejším oblečením, čiže sakom a tzv. „chino“ nohavicami. Rovné strihy svetrov sú vo všeobecnosti najobľúbenejšie, pričom je len na vás, či zvolíte výstrih do písmena „V“, prípadne okrúhly výstrih, golierik alebo kapucňu. Siahnuť môžete tiež po tzv. kardigánoch, čiže svetroch, ktoré sú bez zapínania a jednoducho ich prehodíte cez seba. Pokiaľ si aj vy ujasnite tieto zásadné vlastnosti, na rad prichádza výber vhodného materiálu, ktorý vám bude vo všetkých svojich aspektoch vyhovovať.

Pozor na výber správneho materiálu

Ovčia vlna patrí medzi jeden z najpoužívanejších materiálov pri výrobe svetrov, a to hneď z viacerých dôvodov. Existujú rôzne stupne mäkkosti a hrejivosti tohto materiálu, čiže je len na vás, či dáte prednosť hrubšiemu úpletu, ktorý vás zahreje aj počas mrazivých dní alebo naopak, uprednostníte jemnejší úplet, ktorý síce nie je hrubý, ale o to príjemnejší na nosenie. Kašmír je mimoriadne ľahký a teplý materiál, ktorý patrí z kvalitatívneho hľadiska na popredné miesto. Vyžaduje si však vyššiu investíciu, na čo netreba pri kúpe zabúdať. Bavlna je taktiež veľmi ľahký a zároveň odolný materiál, ktorý je mimoriadne príjemný na nosenie. Používa sa nielen na výrobu svetrov, ale aj ostatných kúskov, ktoré sú súčasťou aj vášho šatníka. Bavlnené svetre môžete vynosiť nielen v zime, ale aj počas chladnejších jesenných alebo jarných dní, keďže sa v nich nespotíte a ani vás nebudú obmedzovať pri pohybe. Ľanové pánske svetre sú maximálne priedušné, pričom lepšie absorbujú vlhkosť ako akýkoľvek iný materiál. Aj napriek tomu, že ide o krčivý materiál, je absolútnym „must have“ tejto sezóny, ktorý si obľúbite aj vy. Vďaka zmesi vyššie uvedených materiálov sú svetre buď tenšie alebo naopak, hrubšie, a to v závislosti od obsahu materiálu. Spojením špičkových materiálov ako je kašmír, hodváb a vlna, vznikne rafinovanejší a elegantnejší produkt; kombináciou textílií ako je bavlna a ľan vznikne ľahší, tenší a odolnejší výrobok, ktorý vynosíte aj počas celého roka.

Práve od výberu správneho materiálu sa odvíja aj samotná hrúbka vami vybraného úpletu. Nedá sa jednoznačne povedať, ktorá hrúbka je tá najideálnejšia, keďže každému z nás vyhovuje niečo iné. Hrubšie úplety sú menej pohodlné na nosenie, avšak omnoho lepšie zahrejú a využijete ich najmä počas blížiacej sa zimy. Jemnejšie a tenšie úplety sú príjemnejšie na nosenie, dajú sa využiť počas celého roka, avšak nečakajte, že vás zahrejú tak, ako hrubé pánske svetre z obchod Bolf.cz určené výhradne na chladné dni.