Čo je to amortizácia PZP?

Pojem amortizácia nie je taký častý, preto je pochopiteľné, ak neviete čo znamená. Používa sa najmä v súvislosti s majetkom a znamená jeho opotrebenie. Tým sa znižuje celková hodnota tohto majetku. Aký má s tým súvis povinné zmluvné poistenie?

Hodnota vášho vozidla

V prípade PZP poistenia sa amortizácia vzťahuje na vaše vozidlo. Je to pochopiteľné, keďže auto je objekt, ktorý poisťujete. To stráca hodnotu nielen s množstvom najazdených kilometrov a intenzitou používania, ale i časom. Hoci vám teda stojí tátoš v garáži, jeho cena každým rokom klesá. Poisťovne sa následne delia na dva tábory – tie, ktoré amortizáciu berú to úvahy a tie, ktoré nie.

Poisťovne a amortizácia

Ako sme už spomínali, niektoré poisťovne amortizáciu PZP berú do úvahy, iné nie. Ak ju poisťovňa uplatňuje, v prípade nehody vám náhrada za škody bude ukrátená o opotrebenie vozidla. Vyplatia vám tak menej peňazí, kvôli vyššiemu veku vozidla alebo množstvu najazdených kilometrov. Naopak, poisťovne neuplatňujúce amortizáciu PZP vám preplatia plnú výšku opravy vášho vozidla.

Amortizácia a vaša peňaženka

Pokiaľ vám v rámci opravy vozidla vymenia niektoré staré diely za nové, hodnota vozidla sa zvýši. Poisťovňa uplatňujúca amortizáciu PZP môže od vás dokonca žiadať doplatenie zvýšenej hodnoty auta. Od sumy zhodnotenia vozidla odpočíta náklady na opravu a výslednú sumu budete musieť doplatiť. Kvôli amortizácií totiž poisťovňa hradí nové diely iba čiastočne.

To, či poisťovne berú do úvahy amortizáciu vášho vozidla dokáže ovplyvniť sumu, ktorú v prípade nehody dostanete. Preto nezabudnite pri výbere PZP poistenia zvážiť i toto kritérium. Pomôže vám s tým napríklad online kalkulačka PZP, ktorá vám ponúkne porovnanie jednotlivých možností na trhu a pomôže vám vybrať to najvýhodnejšie.

Pri výbere si dávajte pozor na najlacnejšie PZP. S veľkou pravdepodobnosťou bude najmenej výhodné. Aj pri výbere PZP platí pravidlo so zlatou strednou cestou. Preto si spravte PZP porovnanie aby vás v prípade škodovej udalosti poisťovňa nepríjemne neprekvapila.