Ako sa iPhone zmenil za 10 rokov svojej existencie?

Prvý iPhone uzrel svetlo sveta 9. januára 2007, teda pred viac ako jedenástimi rokmi, čím Steve Jobs, ktorý vtedy stál na čele cupertinskej spoločnosti, vyvolal nemalé pozdvihnutie. V tej dobe však ešte nikto netušil, že práve iPhone zmení svet mobilných telefónov.

Prvý smartphone od Applu sa volal iba Apple iPhone, ale spoločnosť názov zmenila na iPhone 2G, a to potom, čo predstavila model 3G. V súčasnej dobe je úplne bežné, že je smartphone tvorený z jedného kusu hliníka, no v čase predstavenia prvého iPhone sa jednalo o skutočnú revolúciu. Ďalej jablčný telefón disponoval takzvaným proximity senzorom, vďaka ktorému sa displej automaticky zhasne po tom, čo zariadenie priblížite k uchu. U prvého iPhone sa ešte nedá hovoriť o operačnom systéme iOS. V prístroji bol systém iPhone OS 1.0 s natívnymi aplikáciami. Žiadny App Store ešte neexistoval. Ak sa pozriete na bazoš mobily, ešte medzi nimi iPhone 2G nájdete. Občas sa stane, že ho nejaký zberateľ predáva.

iPhone 3G (2008)

O rok neskôr prišiel iPhone 3G s niekoľkými dizajnovými zmenami. Hliník nahradila plastová škrupina v čiernej a bielej farbe. Smartphone získal podporu 3G sietí a GPS. V operačnom systéme iPhone OS 2.0 už bol dostupný App Store, v ktorom ste našli niekoľko málo aplikácií, ktoré sa dali do prístroja nainštalovať.

iPhone 3GS (2009)

Apple v roku 2009 ukázal svetu iPhone 3GS, ktorý vyzeral rovnako ako predchodca. Spoločnosť do telefónu vložila výkonnejší procesor aj grafiku, dvakrát väčšiu operačnú pamäť a 3megapixlový fotoaparát s autofokusom, ktorý dokázal natáčať aj videá.

iPhone 4 (2010)

Obrovských zmien sa dočkala štvrtá generácia iPhone 4 s oceľovým rámčekom a sklenenými chrbtom. S týmto modelom bola spätá kauza antennagate, kedy sa telefónom strácal signál.

iPhone 4s (2011)

Pôvodne sa špekulovalo, že vyjde iPhone 5, ale nakoniec sa jednalo iba o vylepšený model iPhone 4s s procesorom Apple A5 a dvoma jadrami. Operačná pamäť ostala na pôvodných 512 MB, ale Apple zdvojnásobil úložisko na 64 GB.

iPhone 5 (2012)

S iPhone 5 prišla kopa radikálnych zmien. Uhlopriečka sa zväčšila na 4 palce. Apple sa rozlúčil s tradičným 30pinovým konektorom a prvýkrát použil Lightning konektor, ktorý používa u svojich zariadení dodnes. Zároveň sa rozhodol pre nasadenie nanoSIM.

iPhone 5s (2013)

Ďalšia generácia iPhone 5s vyzerala ako tá predchádzajúca, ale tentoraz už Apple použil 64bitový procesor Apple A7, a tým sa iPhone 5s stal prvým smartphonom s 64bitovým procesorom na svete. Ešte sa iPhone 5s pýšil čítačkou odtlačkov prstov Touch ID, ktorá bola integrovaná do domovského tlačidla.

iPhone 5c (2013)

Pre milovníkov pestrých farieb bol vydaný iPhone 5c. Čo sa týka výbavy, tá bola rovnaká ako u rok starého iPhone 5. Len bola vylepšená kapacita batérie.

iPhone 6 a iPhone 6 Plus (2014)

S radikálnou zmenou dizajnu prišiel iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Jednalo sa o dve veľkostné varianty. Prístroj sa chválil výkonnejším procesorom Apple A8, 1GB operačnou pamäťou, 8megapixelovým fotoaparátom a podobne. Väčší brat mal dokonca optickú stabilizáciu obrazu.

iPhone 6s a iPhone 6s Plus (2015)

Vzhľadovo sa nič nezmenilo. Cupertinská spoločnosť použila pevnejší hliník, a tým sa hrúbka nepatrne zväčšila. Zariadenie dostalo 3D Touch, a tým telefón ponúkol množstvo zaujímavých funkcií v spojení s iOS 9. Dodnes je iPhone 6s veľmi obľúbeným modelom. Žiadaný je iPhone 6s 32GB, ktorý sa dá kúpiť ak v niektorých obchodoch, tak aj na bazároch za prijateľné ceny.

iPhone SE (2016)

Apple v roku 2016 prekvapil tým, že vylepšil iPhone 5s a dal mu meno iPhone SE. Jednalo sa o prístroj vhodný pre milovníkov kompaktných smartphonov.

iPhone 7 a iPhone 7 Plus (2016)

Jablková firma sa rozhodla zbaviť sa 3,5mm konektoru pre slúchadlá. Ďalej sa iPhone 7 pochválil vodeodolnosťou IP67, stereo reproduktormi, senzorom s haptickou odozvou, ktorý nahradil fyzické domovské tlačidlo, 12megapixelovým fotoaparátom so svetelnosťou f / 1,8, možnosťou natáčať 4K videa a podobne. Ak si chcete kúpiť sedmičku, stačí zadať do vyhľadávača iPhone 7 bazoš, a tým sa vám ponúknu inzeráty.

iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X (2017)

Rok 2017 bol jubilejný. Uplynulo vtedy desať rokov od predstavenia prvého iPhone. Apple k tejto príležitosti predstavil trojicu smartphonov – iPhone 8 a iPhone 8 Plus podobajúce sa iPhone 7 a iPhone 7 Plus a ešte špecialitu iPhone X s revolučným TrueDepth systémom.