Aké typy olejov na drevo poznáme?

Drevný olej sa stal jedným z najpopulárnejších spôsobov povrchovej úpravy dreva. Vyrába sa extrakciou a varením prírodných olejov ako je ľanový olej, ba dokonca je možné pridať aj sójový olej, ktorý má jedinečné vlastnosti. Hlavnou výhodou použitia drevných olejov je ich tendencia odhaliť plný charakter a účinok dreva. Na druhej strane, ochrana ponúkaná olejmi nie je taká účinná ako použitie lakov na drevo, čo treba mať samozrejme na pamäti. Medzi výhody drevných olejov patrí skutočnosť, že sa vyrábajú výhradne z prírodných zložiek, čo znamená, že sa môžu používať vo väčšom spektre, keďže sú netoxické a výrazne menej škodlivé pre organické a živé materiály. Aké typy olejov poznáme?

Teakový olej

Teakový olej je tradičný prírodný olej na drevo, ktorý sa vyrába zo zmesi najkvalitnejšieho čistého volfrámového oleja a ľanového oleja. Tento olej na drevo je navrhnutý tak, aby poskytoval jedinečnú ochranu proti UV žiareniu (vyblednutiu) a formovaniu húb. Neobsahuje umelé živice ani laky, čo je jedna z obrovských predností.

Dánsky olej

Dánsky olej sa dá použiť na takmer akomkoľvek drevenom povrchu, vrátane interiérových a exteriérových predmetov, ako je nábytok, obklady či rôzne dosky. Existuje rozmanitý výber použiteľných druhov dreva, ktoré sú s ním kompatibilné. Výhodou je, že dánsky olej schne výrazne rýchlejšie, čo oceníte vtedy, ak náter chcete mať zaschnutý v podstate ihneď. 

Ľanový olej

Ľanový olej sa vyrába extrakciou olejov z ľanových semien a používa sa predovšetkým na ochranu dreva, betónu i farieb. Dodáva sa v štandardných formách ako varený ľanový olej alebo čistý ľanový olej. Samozrejme, pred použitím je vhodné poradiť sa s odborníkom, ktorý vám pomôže s výberom vhodného oleju na drevo, ale taktiež vám pomôže vybrať lak na drevo, ktorý ho nielen ochráni, ale tiež podčiarkuje jeho krásu a prirodzený vzhľad.