3 tipy, ako začať bicyklovať pre začiatočníka

3 tipy, ako začať bicyklovať pre začiatočníka

Bicyklovať zväčša naučia deti ich rodičia. Napriek tejto skutočnosti sa nájde veľa ľudí, ktorí nemali to šťastie, aby sa bicyklovať naučili už ako deti. Ak patríte do tejto skupiny ľudí a túžite sa naučiť vo vyššom veku ovládať bicykel, tak neváhajte a smelo do toho. Cyklistika je nádherný šport, ktorý vám prinesie do života nový rozmer relaxu.

1. Dôležitý je výber správneho bicykla

Bicyklovanie vám môže spríjemniť alebo naopak otráviť zlý výber bicykla. Malé deti to majú jednoduchšie, najskôr využijú na získanie zručností odrážadlo pre deti Strider a následne prakticky automaticky naskočia do sedla bicykla. Dospelí si musia vybrať bicykel, ktorý bude vhodný do nimi preferovaného terénu. Niektoré bicykle sú skonštruované na jazdenie po asfalte a iné do lesa. V prípade, že ste vyznávači krás prírody a plánujete jazdiť do hôr, zaobstarajte si horský alebo trekový bicykel. Univerzálny je krosový bicykel, ktorý zvládne malé nerovnosti nespevnených ciest a zároveň sa na ňom pohodlne jazdí po klasických asfaltových cestách. Väčšina ľudí sa chce naučiť bicyklovať, aby mohli jazdiť na bicykli do práce. Na cestovanie po meste slúžia mestské bicykle.

2. Nezanedbajte bezpečnosť jazdy

Počas prvých jázd sa nebudete cítiť sebavedomo a môže prísť k malým kolíziám či pádu. Preto bude lepšie, keď si kúpite ochrannú prilbu a poprípade aj chrániče na kolená a ruky. V tomto smere nie je naozaj miesto na hanbu. Keď získate istotu a dokážete udržať balans, tak chrániče nemusíte nosiť, ale prilbu mimo mesta áno. Na jazdenie mimo mesta vám odporúčame investovať do cyklistického oblečenia. V tomto oblečení sa budete cítiť pohodlne, nebudete sa potiť a cyklistické oblečenie vás ochráni aj pred hmyzom. Okrem uvedeného výstroja si kúpte príslušenstvo – doplnky na bicykle ako držiak na fľašu s vodou a tašku na nosič, do ktorej uložíte všetko potrebné na dlhší výlet.

3. Technika jazdy pre začiatočníkov

Prvé jazdy sa asi nezaobídu bez váhania a drobných zranení. Zabrať dostane tiež bicykel, a preto nezanedbajte servis bicyklov Bratislava alebo vo vašom meste. Aké sú základné pravidlá pre osvojenie si tajov bicyklovania? V prvom rade odhoďte zábrany. Malé deti sú viac odviazané a neboja sa, čo na ich neúspechy povie okolie. Nezabúdajte na to, že oproti deťom máte výhodu v lepšom ovládaní tela a v lepšej fyzickej pripravenosti. Na trénovanie si vyberte rovný a dostatočne dlhý terén. Nasadnite na sedadlo a skúste pár sekúnd udržať rovnováhu, najskôr sa len odrážajte nohami od zeme a potom šliapnite do pedálov, prejdite zopár metrov veľmi pomalým tempom. Zabrzdite, dajte nohy na zem a následne pokračujte. Zabáčať sa učte až v momente, keď dokonale zvládnete jazdu smerom vpred. Počas jazdy sa vždy pozerajte dopredu a nezvyšujte rýchlosť, ak nemáte dostatočnú prax.