Viete, ako sa starať o vodu v rodinnom bazéne?

Počas teplého leta je krištáľovo čistá voda príjemným privítaním doma po celodennej práci. Horšie to však je, ak platí pravý opak. Niektorí ľudia si myslia, že starať sa o čistotu vody a celkovo o rodinný bazén môže byť náročné. Pokiaľ si však osvojíte základné princípy, zistíte, že to nie je nič ťažké. Vysvetlime si teda, čo všetko táto starostlivosť zahŕňa

Udržovanie hodnoty pH v prípustnej hodnote

Hodnota pH vo vašom bazéne by sa mala pohybovať v rozmedzí 7,0-7,4.

Hodnota pH nám poskytuje informáciu o tom, či je voda kyslá alebo zásaditá. Hodnota nižšia ako 7,0 spôsobuje podráždenie pokožky a očí, zvýšenú koróziu kovových častí a blednutie farieb materiálov bazéna. Hodnota pH, ktorá je zas vyššia ako 7,4 spôsobuje zápach po chlóre, zníženie účinnosti chlórových prostriedkov a mliečne zákaly vo vode.

Riešením je pravidelná kontrola 2x do týždňa a v prípade, ak zistíme zlú hodnotu, použijeme prípravok na zníženie, resp. zníženie hodnoty pH bazénovej vody.

Udržovanie tvrdosti vody v prípustnej hodnote

Tvrdosť vody je ďalšia dôležitá hodnota, ktorá nesmie byť vyššia ako 18 °N. Tvrdosť vody sa kontroluje minimálne 1x za mesiac. V prípade, ak je tvrdosť vody vyššia, použijeme prípravok na zníženie tvrdosti vody.

Udržovanie obsahu chlóru v prípustnej hodnote

Pri ošetrovaní vody je najdôležitejšia jej dezinfekcia. Množstvo chlóru je potrebné merať pravidelne s osobitnými testermi, pričom sa hodnota chlóru musí pohybovať v rozmedzí 0,3-0,5 mg/l. Pre dosiahnutie tejto hodnoty sa odporúča využívať chlórové tablety, ktoré sa aplikujú prostredníctvom zásobníkov.

Prevenciu proti tvorbe rias

Akonáhle teplota vzduchu stúpne nad 20 °C, hrozí riziko tvorby rias. Preto je vhodné aplikovať špeciálny prípravok minimálne 1x za týždeň.

Prevencia proti zakaleniu vody

V prípade zakalenej vody je potrebné ako prvé upraviť hodnotu pH a tvrdosť vody. Ak toto nepomôže, je potrebné aplikovať prípravok na prejasnenie vody. Po aplikácii je ďalej nutné neustále filtrovať vodu až do jej úplného vyčistenia.

Kontrolovanie čistoty náplne pieskového filtra a predradných košíčkov

Pri dávkovaní jednotlivých prípravkov je potrebné kontrolovať priechodnosť filtrácie na manomentri a pokiaľ je to nutné, filtračnú náplň prepláchnuť.

Udržovanie stien a dna bazéna čisté

Každý majiteľ bazénu veľmi dobre vie, ako ľahko sa voda a bazénové steny zašpinia od prachu a peľu poletujúceho v ovzduší. Nevzhľadný tmavý okraj vytvorený z týchto usadenín sa dá odstrániť prostredníctvom prípravku určeného na čistenie stien bazénov.

Udržovanie čistej vody v bazéne sa môže zdať na prvý pohľad náročné, pokiaľ však dodržíte tieto základy, vy a vaša rodina sa bude tešiť z nádherne čistej vody s krištáľovým ligotom.