Rijeka – významný námornícky prístav a skvelé miesto na oddych

V turistických sprievodcoch alebo aj na internete sa môžete dočítať, že Rijeka je chorvátsky prístav, ktorý vyniká svojim pôvabom a krásnou prírodou, ktorú tu nájdete. Stačí vystúpiť na kopec Trsat, kde stal pôvodne stredoveký hrad. Na tomto kopci máte nádherný výhľad na celé mesto, ktoré si vás získa nielen na pár dní, ale na celý život.

part of rijeka

Skvostné historické pamiatky i zábavné atrakcie

Rijeka je tretie najväčšie mesto v Chorvátsku a rozkladá sa pozdĺž rieky Rječina. Je nielen priemyselným centrom, ale predovšetkým námorníckym prístavom a dôležitým dopravným uzlom. Rijeka bola už počas Rímskej ríše dôležitým obranným článkom. Ku koncu 4. storočia tu boli vybudované hradby, ktoré mali zabrániť prenikaniu barbarov do ríše. Hlavným mesto bola pravdepodobne Tarsatica (Rijeka) a medzi najznámejšiu pamiatku z toho obdobia patrí rímsky oblúk.

Centrálnym námestím v starej časti mesta je Trg Republike Hrvatske. Môžete tu nájsť i pešiu zónu Korzo, kde nájdete rôzne obchody, kaviarne, reštaurácie a hlavne cukrárne s tou najlepšou zmrzlinou. Dominantou je Mestská veža s hodinami, ktorá je pôvodnou stredovekou bránou. Z historických pamiatok je veľmi pekný kostol svätého Vita, na ktorom sa nachádza zaujímavá rotunda z roku 1638. Významným pútnym miestom je i kostol Panny Márie Loretánskej, takže pokiaľ milujete historické pamiatky, určite si tu prídete na svoje.

Karneval, ktorý môžete zažiť v Rijeke patrí medzi päť najväčších karnevalov na svete. Môžete si pozrieť kombináciu slovanských tradícií a mestského karnevalu, ktorý je veľmi podobný práve tomu benátskemu.  Nájdete tu teda i mnoho zábavných atrakcií, a to najmä počas letných nocí.

 

 

Zdroj: http://croatia.hr/en-GB/Destinations/Town/Rijeka?ZHNcMzYxLHBcNw

FOTO:  © yakub88 + Nino Pavisic / Dollar Photo Club