6 pravidiel, ktoré vás ochránia pred zubným kazom

Zachovať si zdravé a silné zuby do čo najvyššieho veku by malo byť motiváciou pre každého z nás, prečo sa denne a poctivo starať o chrup. Naše zuby vyžadujú len trochu nášho času a pravidelnosť. Je niekoľko pravidiel, ktorých dodržiavanie vám cestu za udržaním zdravého chrupu uľahčí.

Pravidelné čistenie 2x denne

Pre niekoho samozrejmosť, pre niekoho príležitostná udalosť. Na čistenie by sme si mali vyhradiť čas aspoň 2 minúty a nie len “preletieť” kefkou po zuboch.

Zubná niť

Čistenie medzizubných priestorov zubnou niťou alebo medzizubnou kefkou by malo nasledovať po vyčistení chrupu zubnou kefkou. Niťou sa dostanete do medzizubných priestorov, ktoré sú veľkou kefkou nedostupné. Ústna voda môže byť záverečným ošetrením, ale nedokáže nahradiť mechanické čistenie chrupu.

Prevencia

Pravidelné preventívne návštevy zubného lekára odhalia už malé kazy a predídete tak zničeniu celého zuba.

Odstránenie zubného povlaku a kameňa lekárom 

Aspoň 2-krát ročne by sme mali absolvovať profesionálne odstránenie zubného povlaku a zubného kameňa lekárom. Pravidelná dentálna hygiena je rovnako dôležitá ako preventívne návštevy u zubného lekára.

Menej bieleho cukru

Nemusíte sa úplne vzdať obľúbených sladkostí, stačí ich len obmedziť na rozumnú mieru. Nadmerné množstvo prijímaného cukru poškodzuje zuby, vznikajú kazy a zápaly.

Obmedzte fajčenie

Tabak poškodzuje kvalitu chrupu a navyše zanecháva na zuboch nepekné fľaky a zafarbenie. Tento estetický nedostatok síce rieši profesionálne bielenie zubov, ale myslieť by ste mali aj na zdravotný dopad fajčenia na chrup.