Saunovanie po športovom výkone: dobrý nápad alebo zbytočnosť?

Niektorí navštevujú saunu po tom, čo si odcvičia svoj denný tréningový plán, aby si oddýchli. Iní toto miesto vyhľadávajú pre dobrý pocit, ktorý im sauny prinášajú. Je však saunovanie prospešné aj pre športovcov a vrcholových atlétov? Prospieva aj ľuďom športujúcim na amatérskej úrovni? Odpoveď je áno, jednoznačne. O primárnych výhodách pobytu v saune, ktorých je sedem, si povieme v tomto článku. Bude teplo, pripravte sa na to.

Saunovanie prospieva dlhovekosti

Výskumy publikované v JAMA Ineternal Medicine z roku 2015 sledovali srdcia a saunovacie zvyky 2315 Fínov starších ako 20 rokov. Viac rokov sa dožívali tí, ktorí navštevovali saunu štyri až sedem krát týždenne. Muži, ktorí sa v saune ocitali ešte častejšie mali nižšie riziko náhleho infarktu, fatálnych srdcových ochorení, kardiovaskulárnych problémov a dožívali sa ešte o čosi vyššieho veku. Odborníci sa zhodujú, že za týmito benefitmi stojí najmä zrýchlený srdcový tep, ktorý sa počas saunovania dostavuje. Ten sa rovná ľahkej až stredne ťažkej intenzite fyzického cvičenia.

Saunovanie zvyšuje výdrž a aeróbnu kapacitu

Výskum na mužských vytrvalostných bežcoch z roku 2007 dokázal, že pravidelné saunovanie oddialuje vyčerpanie bežcov v priemere až o 32 percent. Zvýšil sa im tiež počet červených krviniek a množstvo plazmy v krvi. Saunovanie teda spôsobuje, že športovec podáva lepší výkon, pretože má o čosi viac krvi v tele. Zlepšuje sa aj tolerancia tepla, čo pomáha pri ohrievaní organizmu v dôsledku dlhšej fyzickej záťaže. To je priam žiaduce u športovcov v rámci kolektívny športov, ako je napríklad futbal.

Saunovacie priestory sú samozrejmosťou v tréningových centrálach momentálne najsilnejších futbalových klubov svojich krajín, ako je napríklad taliansky Juventus Turín a anglický Liverpool. Hráči týchto tímov trávia v saune veľa času, zlepšujú si výdrž, čím v zápasoch odbehnú viac, ako ich súperi, získajú viac lôpt a pripravia si viac šancí. Väčšia výdrž u väčšiny hráčov tvorí lepší tím. Sauna prispieva ku každodennej rutine fyzických cvičení, ktoré hráči z týchto tímov podstupujú. Táto kombinácia ich pripravuje na zápasy a robí z ich klubov favoritov takmer každého zápasu, pokiaľ ide o futbalové predpovede a športové tipy na ne. Zápas hrajúci sa deväťdesiat minút je zaberačkou pre každého hráča, no s lepšou výdržou sa dá odbehať celý, čo je obrovská výhoda tímu ako celku.

Saunovanie stimuluje svalový rast a prospieva mozgu

Terapia teplom, tzv. hypertermia, zvyšuje produkciu proteínov, ktoré sa tvoria v dôsledku šoku z tepla. Tie opravujú poškodené proteíny a chránia svaly pred oxidačným poškodením. Rast svalov je po saunovaní taktiež zrýchlený. To je kvalita, ktorá je na nezaplatenia, najmä pre vrcholových športovcov, ktorí trénujú takmer každý deň a potrebujú čo najrýchlejšiu možnú svalovú regeneráciu.

Pobyt v saune prospieva produkcii noradrenalínu (norepinefrín), ktorého vyrovnaná hladina chráni ľudský mozog pred ochoreniami, ako sú migrény alebo Alzheimer. Lepšie fungujúci mozog ocenia hráči na ihrisku, kedy musia v sekunde reagovať na vzniknutú hernú situáciu a premýšľať napríklad o prechode do útoku.

 Saunovanie čistí pokožku a prospieva imunitnému systému

Je dôležité, aby sme mali zdravú pokožku. Nielen z estetických dôvodov, ale aj kvôli ochrane pred okolitým prostredím, mikróbami a pre správnu funkciu regulovania telesnej teploty. V saune sa koža prečisťuje a zbavuje odumretých kožných buniek. Vaša koža bude lepšie dýchať, lepšie vás ochráni a, v neposlednom rade, bude aj lepšie vyzerať.

Čo sa týka imunitného systému, tak výskumy dokázali, že už len pätnásťminútový pobyt v saune zvyšuje množstvo bielych krviniek. U športovcov dochádza dokonca k radikálnejšiemu navýšeniu ich počtov, ako u amatérov.

Presvedčili sme vás? Návštevou sauny skutočne nikdy nič nepokazíte. Pravidelne ju navštevujú najlepší športovci a každý veľký klub ich má vo svojom areály, čo nie je náhoda. Prajeme príjemné potenie.