Opel Corsa – história modelu

V segmente malých áut (tzv. segment B) má dlhodobé zastúpenie aj Opel Corsa. Vyrába sa od roku 1982. Tento model bol predávaný pod rôznymi značkami a v rôznych variantoch. Najznámejšie značky okrem Oplu boli Vauxhall, Chevrolet a Holden. Napriek tomu, že ide o celosvetový model, v Amerike a Kanade nebol nikdy predávaný. Doteraz existuje 5 generácii, označované sú typicky písmenami abecedy, od A po E.

Corsa A (1982 – 1993) – prvá generácia uzrela svetlo sveta v septembri 1982. Vyrábala sa v Španielsku. Najprv boli varianty 3 dverový hatchback a 2 dverový sedan, a o rok neskôr aj 4 dverový sedan a 5 dverový hatchback. O 6 rokov neskôr dostala Corsa facelift.

Na trhu v Británii sa Corsa A volala Vauxhall Nova a za 10 rokov sa jej predalo pól milióna kusov. V roku 1987 vznikla aj športová verzia GSi, ktorá mala motor objemu 1,6 litra s viacbodovým vstrekovaním paliva, s výkonom 101 koní. S váhou okolo 800kg muselo mať toto auto slušnú dynamiku.

Corsa B (1993 – 2000) – táto generácia sa už aj v Británii volala Corsa. V Austrálii sa toto auto volalo Holden Barina. Bolo to prvé v Španielsku vyrábané auto, ktoré sa na austrálskom trhu predávalo vo veľkých objemoch. Na rozdiel od predchádzajúceho modelu, tento nemal verziu sedan. Výnimkou bola Brazília, kde bol navrhnutý sedan kvôli jeho väčšej obľúbenosti oproti hatchbacku. Na ďalších trhoch vo svete mala Corsa aj iné pomenovania.

Corsa C (2000 – 2006) – v Európe bola predstavená v roku 2000, a o 3 roky ešte vyšiel jej facelift. Ako sedan bola ponúkaná v Latinskej Amerike, Južnej Afrike a na Strednom Východe. V Brazílii dokonca existovala Corsa aj ako veľký pickup. V Británii zaznamenala táto generácia obrovský úspech. Stala sa najobľúbenejším malým autom, a druhým najobľúbenejším autom celkovo v rokoch 2002, 2003 a 2004. Potom v roku 2005 to bolo najpredávanejšie malé auto a na treťom mieste celkovo. Najvýkonnejší model GSi dostal motor 1.8 litra s výkonom 125 koní a toto auto bolo predchodcom nového Oplu Corsa OPC. V roku 2002 sa na podvozku Corsy začal aj vývoj malého mpv Opel Meriva.

Corsa D (2006-2014) – vznikla na novej verzií platformy SCCS, ktorú vyvinuli spoločne General Motors a Fiat. K dispozícii boli troj a päť-dverové verzie. Motory zostali rovnakého objemu ako v generácii C, niektoré však boli vylepšené. Motor 1,6 litra s turbom pre verziu OPC bol vylepšený na 189 koní a 230 Nm. V roku 2011 OPC vytvorilo ešte silnejšiu verziu s názvom Corsa OPC Nürburgring Edition, ktorá bola športovo upravená ako celok, nie iba vyladený motor. V roku 2011 prišiel facelift, výrazne sa zmenila predná časť vrátane svetiel. Okrem toho boli vylepšené aj motory, tak aby spĺňali emisnú normu Euro 5.

Corsa E (od 2014) – základná podvozková architektúra zostala rovnaká, takže aj rozmery sú identické ako mala predchádzajúca generácia. Všetky exteriérové časti sú však nové. Takisto aj prístrojová doska a ovladácie panely v interiéri sú celkom nové. Konektivitu zapezpečuje systém IntelliLink, ktorý umožňuje pripojiť smartfón cez USB alebo Bluetooth, s možnosťou aj hlasového ovládania. Vo februári 2015 bola predstavená OPC verzia so zvýšením výkonom na 204 koní a 245Nm. Z 0 na 100 km/h sa táto malá raketa dostane za 6,8 sekundy. Zaujímavým číslom je aj spotreba najúspornejšieho motoru. Je to naftový motor 1,3 CDTI so spotrebou 3,2 litra na 100km a emisiami len 85g/km CO2.

Ak vás zaujímajú aj iné aktuálne modely značky Opel a chceli by ste si niektorý vyskúšať, u predajcu sú pre vás k dispozícii predvádzacie vozidlá.