Krádeže áut silnejú: ako sa im brániť poistením?

Mnohí z nás si tátošov stojacich v garáži hýčkajú ako vlastné deti. Odvšadiaľ počuť, že autá sú pre Slovákov pýcha a formou vyjadrenia spoločenského statusu. Ako by ste však reagovali, keby vám milované vozidlo len tak zmizlo? Ako je to s krádežami a povinným zmluvným poistením?

Nenechajte nič na náhodu a rozšírte si balík PZP

Dozaista sa vám oplatí myslieť dopredu a nachystať si alternatívu i v prípade krádeže vozidla. Obyčajné PZP vám, bohužiaľ, škody nekryje. Existujú však dve možnosti, ako situáciu vyriešiť – buď uzavriete pre svoje vozidlo havarijné poistenie, v ktorom sa pripoistíte i proti odcudzeniu vozidla (pričom toto havarijné poistenie nemusí byť uzavreté v tej istej poisťovni, v akej máte PZP), alebo využijete najnovšie ponuky niektorých poisťovní, ktoré dopoistenie voči krádeži ponúkajú v rámci balíka povinného zmluvného poistenia.

Nie všetky tátoše možno k PZP dopoistiť proti ich krádeži

Možno ste sa už potešili a utekáte do poisťovne, no chvíľu ešte počkajte. Poisťovne totižto nepoisťujú všetky vozidlá proti krádeži. Jednotlivé kritériá sa líšia a zistíte ich osobne či počas vyhľadávania poistenia napríklad cez online PZP kalkulačku. Vo všeobecnosti odídu s dlhým nosom majitelia luxusných áut, iné poisťovne zas limitujú aj váhu vozidla na maximálne 3 – 3,5 tony či nastavujú vekovú hranicu, ktorú vozidlo nesmie prekročiť.

Ukradnúť vám nemusia len celé vozidlo

Pri krádeži nemusí byť odcudzené len celé vozidlo, niekedy miznú len prvky jeho výbavy – napríklad autorádio. Je vhodné si overiť aj tieto podrobnosti – znova platí skutočnosť spomenutá vyššie, že od poisťovne k poisťovni sa veľkosť a podmienky krytia škôd líšia. Naozaj si treba dať na výbere správneho povinného zmluvného poistenia záležať, aby ste získali čo najviac výhod.

Hoci je pravdepodobnosť krádeže v menších mestách či bezpečných mestských štvrtiach nízka, obyvatelia frekventovaných miest by si mali dať na dopoistení auta proti krádeži záležať. Dejú sa nielen v noci, ale i počas dňa a dokážu vám spôsobiť veľké nepríjemnosti. Preto dopoistenie v rámci vášho PZP môže padnúť naozaj vhod.