Nájdite si konečne lepšiu prácu – voľné pracovné miesta dohľadáte na Inzercia.sk

Nezamestnanosť na Slovensku tento rok v máji poprvýkrát v histórii klesla pod 5 %. Takto nízke percento zahrnuje obvykle už len tú časť obyvateľstva, ktorá z akýchkoľvek dôvodov zostáva doma dobrovoľne. Tí z nás, ktorí pracovať chceme, máme preto šancu s trochou úsilia nájsť si prácu lepšiu než máme. Poobhliadnite sa po lepšej aj vy.

Voľné pracovné miesta nájdete na Inzercia.sk. Kde sa oplatí pracovať? Tradične najlepšie platené miesta sú v manažmente firiem. Priemerná mzda manažérov na Slovensku sa pohybuje na čiastke 1926 € hrubej mzdy mesačne. Vrcholový manažment je na tom samozrejme ešte výrazne lepšie. Mzda tu dosahuje až 3429 €. Záujem je o odborníkov z oblasti IT, kde je priemerná mzda 1874 €. Nad 1200 € mesačne sa pohybujú tiež mzdy v oboroch automobilový priemysel, bankovníctvo, financie a účtovníctvo, elektrotechnika a energetika, farmaceutický priemysel, leasing, marketing a reklama, poisťovníctvo, právo a legislatíva, stavebníctvo a reality, technika a rozvoj, telekomunikácie, ľudské zdroje a personalistika.

Ako sme na tom v porovnaní so zahraničím?

Rozhodne sa nemáme čím chváliť. Zaujímavú informačnú hodnotu má výška minimálnej mzdy. Tá je na Slovensku 480 €. Pre porovnanie: v Nemecku 1498 €, v Luxembursku 1999 €, vo Veľkej Británii 1498 €.

Pokiaľ ide o priemernú mzdu, sme v rámci Európy na 22. mieste, čo nás radí na chvost. Výška priemernej mzdy na Slovensku je 954 €. V susednej Českej republike je to 1141 €. Tradične najvyššia je v Luxembursku, kde sa pohybuje na úrovni 4682 € mesačne.

Chcete si zarobiť ako študenti?

Rozhodne skúste brigády v zahraničí. V letných mesiacoch sú žiadané rôzne pomocné práce v stavebníctve, ale aj na farmách. Pripravte sa na síce relatívne slušný zárobok, ale aj skutočnú drinu bez ohľadu na počasie. A veľmi často aj sprievodné náklady na bývanie a stravu.

Ako študenti si stále máte možnosť vyraziť bez problému do Anglicka. Napríklad upratovať študentské bývanie. Ale aj na farmy, či ako krátkodobé Au Pair.

Opäť vyrážame za prácou do zahraničia

Slováci tradične vyrážali za lepšie platenou prácou do zahraničia. Kam sa z pohľadu platov vyplatí vyraziť dnes? Určite do Luxemburska, Írska, Francúzska, Holandska, Belgicka, do Veľkej Británie a do Nemecka. Práca v zahraničí je však možná aj mimo EU. Napríklad programátor sa uchytí jednoducho v USA.

Vyplatí sa práca v Českej republike?

U našich českých susedov je o niečo málo nižšia minimálna mzda ako u nás, a o niečo vyššia priemerná mzda. Výhodou Českej republiky je, že je tu extrémne nízka nezamestnanosť – na 2 percentách. To znamená, že sa idú za pracovníkmi zo Slovenska doslova potrhať a zas tak málo nám neplatia. Takže prečo nie!